29748 29710, TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.500 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of a Taper Roller Bearing from our Premium Range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.5", OD 2.562", width .71".
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£42.79 (£51.35 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 29748 29710, Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 29748 29710 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.500" |
| Outside Diameter | 2.562" |
| Width | 0.710" |
| Weight (KG) | 0.227 |
Schematic for 29748 29710, Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range | |
| b | .71" |
| d | 1.5" |
| D | 2.562" |
| KG | 0.227 |
You may also be interested in...
09067 09194, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.750 inch bore - Premium Range
CODE: 09067 09194
£42.47 ex VAT
64450 64700, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.500 inch bore - Premium Range
CODE: 64450 64700
£308.56 ex VAT
803146 803110, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Premium Range
CODE: 803146 803110
£87.29 ex VAT
07087 07205, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.875 inch bore - Premium Range
CODE: 07087 07205
£82.16 ex VAT



