300849 300811, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.614 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.614", OD 2.677", width .689"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£34.09 (£40.91 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 300849 300811, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.614 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 300849 300811 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.614" |
| Outside Diameter | 2.677" |
| Width | 0.689" |
| Weight (KG) | 0.24 |
Schematic for 300849 300811, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.614 inch bore - Premium Range | |
| B | .689" |
| d | 1.614" |
| D | 2.677" |
You may also be interested in...
468 453AS, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.063 inch bore - Premium Range
CODE: 468 453AS
£440.35 ex VAT
389A 382A, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.125 inch bore - Budget Range
CODE: 389A 382A
£32.59 ex VAT
81600 81962, Imperial Taper Roller Bearing with a 6.000 inch bore - Premium Range
CODE: 81600 81962
£1460.97 ex VAT




