HA 2310 1.11/16, ADAPTER SLEEVE - BUDGET
Adapter Sleeve to fit into a tapered 1.11/16" bore bringing it down to suit a 50mm shaft. Comes complete with KM 10 lock nut and MB 10 lock washer. Appropriate Hydraulic Nut is HMV 10 E but must be ordered separately.
Also known as HA 2310
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£37.64 (£45.17 inc VAT)
- 5 - 9£35.75 (£42.90 inc VAT)
- 10 +£33.88 (£40.66 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HA 2310 1.11/16, Adapter Sleeve - Budget | |
| Reference | HA 2310 1.11/16 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 1.11/16" |
| Outside Diameter | 50mm |
| Width | 55mm |
| Weight (KG) | 0.362 |
Schematic for HA 2310 1.11/16, Adapter Sleeve - Budget | |
| B | 55mm |
| D | 50mm |
| d1 | 1.11/16" |
| KG | 0.362 |
You may also be interested in...







