HA 2318 3.3/16, ADAPTER SLEEVE - PREMIUM
Adapter Sleeve to fit into a tapered 3.3/16" bore bringing it down to suit a 90mm shaft. Comes complete with KM 18 lock nut and MB 18 lock washer. Appropriate Hydraulic Nut is HMV 18 E but must be ordered separately.
Also known as HA 2318
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£280.88 (£337.06 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HA 2318 3.3/16, Adapter Sleeve - Premium | |
| Reference | HA 2318 3.3/16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 3.3/16" |
| Outside Diameter | 90mm |
| Width | 86mm |
| Weight (KG) | 1.7 |
Schematic for HA 2318 3.3/16, Adapter Sleeve - Premium | |
| B | 86mm |
| D | 90mm |
| d1 | 3.3/16" |
| KG | 1.7 |
You may also be interested in...







