HE 3128 5, ADAPTER SLEEVE - BUDGET
Adapter Sleeve to fit into a tapered 5" bore bringing it down to suit a 140mm shaft. Comes complete with KM 28 lock nut and MB 28 lock washer. Appropriate Hydraulic Nut is HMV 28 E but must be ordered separately.
Also known as HE 3128
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£180.06 (£216.07 inc VAT)
- 5 - 9£171.06 (£205.27 inc VAT)
- 10 +£162.05 (£194.46 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HE 3128 5, Adapter Sleeve - Budget | |
| Reference | HE 3128 5 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 5" |
| Outside Diameter | 140mm |
| Width | 97mm |
| Weight (KG) | 4.34 |
Schematic for HE 3128 5, Adapter Sleeve - Budget | |
| B | 97mm |
| D | 140mm |
| d1 | 5" |
| KG | 4.34 |
You may also be interested in...







