HE 315 2.1/2, ADAPTER SLEEVE - BUDGET
Adapter Sleeve to fit into a tapered 2.1/2" bore bringing it down to suit a 75mm shaft. Comes complete with lock nut and lock washer. Appropriate Hydraulic Nut is HMV 15 E but must be ordered separately.
Also known as HE 315
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£49.04 (£58.85 inc VAT)
- 5 - 9£46.59 (£55.91 inc VAT)
- 10 +£44.14 (£52.97 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HE 315 2.1/2, Adapter Sleeve - Budget | |
| Reference | HE 315 2.1/2 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 2.1/2" |
| Outside Diameter | 75mm |
| Width | 55mm |
| Weight (KG) | 0.83 |
Schematic for HE 315 2.1/2, Adapter Sleeve - Budget | |
| B | 55mm |
| D | 75mm |
| d1 | 2.1/2" |
| KG | 0.83 |
You may also be interested in...







