HE 320 3.1/2, ADAPTER SLEEVE - SELECT RANGE
Adapter Sleeve to fit into a tapered 3.1/2" bore bringing it down to suit a 100mm shaft. Comes complete with lock nut and lock washer. Appropriate Hydraulic Nut is HMV 20 E but must be ordered separately.
Also known as HE 320
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£136.20 (£163.44 inc VAT)
- 5 - 9£129.40 (£155.28 inc VAT)
- 10 +£122.59 (£147.11 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HE 320 3.1/2, Adapter Sleeve - Select Range | |
| Reference | HE 320 3.1/2 |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 3.1/2" |
| Outside Diameter | 100mm |
| Width | 71mm |
| Weight (KG) | 1.69 |
Schematic for HE 320 3.1/2, Adapter Sleeve - Select Range | |
| B | 71mm |
| D | 100mm |
| d1 | 3.1/2" |
| KG | 1.69 |
You may also be interested in...







