HK 0810 RS, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 8MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with One Seal from our Budget range. 8mm ID, 12mm OD, 10mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£5.76 (£6.91 inc VAT)
- 5 - 9£5.48 (£6.58 inc VAT)
- 10 +£5.18 (£6.22 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 0810 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 8mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 0810 RS |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 12mm |
| Width | 10mm |
| Seals / Shields | One Seal |
| Weight (KG) | 0.003 |
Schematic for HK 0810 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 8mm bore - Budget Range | |
| B | 10mm |
| d | 8mm |
| D | 12mm |
You may also be interested in...
IR 10 14 12, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range
CODE: IR 10 14 12
£8.91 ex VAT
K 60 68 25, Needle Roller and Cage Assembly with a 60mm bore - Budget Range
CODE: K 60 68 25
£25.25 ex VAT





