HK 0908, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 9MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 9mm ID, 13mm OD, 8mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£4.22 (£5.06 inc VAT)
- 5 - 9£4.01 (£4.81 inc VAT)
- 10 +£3.80 (£4.56 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 0908, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 9mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 0908 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 9mm |
| Outside Diameter | 13mm |
| Width | 8mm |
| Weight (KG) | 0.003 |
Schematic for HK 0908, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 9mm bore - Budget Range | |
| B | 8mm |
| d | 9mm |
| D | 13mm |
You may also be interested in...
NKXR 25, Combined Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: NKXR 25
£107.57 ex VAT
K 60 65 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 60mm bore - Premium Range
CODE: K 60 65 30
£31.87 ex VAT
NKIA 5909, Combined Needle Roller Bearing with a 45mm bore - Budget Range
CODE: NKIA 5909
£73.73 ex VAT
K 42 47 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 42mm bore - Premium Range
CODE: K 42 47 17
£13.90 ex VAT



