HK 1012, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 10MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 10mm ID, 14mm OD, 12mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£4.52 (£5.42 inc VAT)
- 5 - 9£4.29 (£5.15 inc VAT)
- 10 +£4.06 (£4.87 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 1012, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 10mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 1012 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 10mm |
| Outside Diameter | 14mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.0048 |
Schematic for HK 1012, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 10mm bore - Budget Range | |
| B | 12mm |
| d | 10mm |
| D | 14mm |
You may also be interested in...
K 10 16 12, Needle Roller and Cage Assembly with a 10mm bore - Premium Range
CODE: K 10 16 12
£8.91 ex VAT
RNA 2200 2RS, Yoke Type Support Roller with a 14mm bore - Premium Range
CODE: RNA 2200 2RS
£38.22 ex VAT
K 50 55 30, Needle Roller and Cage Assembly with a 50mm bore - Budget Range
CODE: K 50 55 30
£13.51 ex VAT




