HK 1210 OH, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 12MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Oil Hole from our Premium range. 12mm ID, 16mm OD, 10mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.94 (£10.73 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 1210 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 1210 OH |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 12mm |
| Outside Diameter | 16mm |
| Width | 10mm |
| Weight (KG) | 0.0046 |
Schematic for HK 1210 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Premium Range | |
| B | 10mm |
| d | 12mm |
| D | 16mm |
You may also be interested in...
HK 1212, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Premium Range
CODE: HK 1212
£7.46 ex VAT
IR 45 52 23, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Premium Range
CODE: IR 45 52 23
£27.74 ex VAT





