HK 2010, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 20MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Premium range. 20mm ID, 26mm OD, 10mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.94 (£10.73 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 2010, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 2010 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 26mm |
| Width | 10mm |
| Weight (KG) | 0.012 |
Schematic for HK 2010, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range | |
| B | 10mm |
| d | 20mm |
| D | 26mm |
You may also be interested in...
HK 2216 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 22mm bore - Premium Range
CODE: HK 2216 OH
£12.08 ex VAT






