HK 3520, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 35MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 35mm ID, 42mm OD, 20mm width.
Also known as TLA 3520
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£9.59 (£11.51 inc VAT)
- 5 - 9£9.12 (£10.94 inc VAT)
- 10 +£8.63 (£10.36 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 3520, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 35mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 3520 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 42mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.044 |
Schematic for HK 3520, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 35mm bore - Budget Range | |
| B | 20mm |
| d | 35mm |
| D | 42mm |
You may also be interested in...
LR 30 35 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range
CODE: LR 30 35 20.5
£11.10 ex VAT
IR 75 85 35, Needle Roller Inner Ring with a 75mm bore - Budget Range
CODE: IR 75 85 35
£41.11 ex VAT
HK 2524 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: HK 2524 2RS
£19.64 ex VAT




