HK 4020 OH, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 40MM BORE - PREMIUM RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing with Oil Hole from our Premium range. 40mm ID, 47mm OD, 20mm width. Also known as
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£25.03 (£30.04 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 4020 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range | |
| Reference | HK 4020 OH |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.054 |
Schematic for HK 4020 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range | |
| B | 20mm |
| d | 40mm |
| D | 47mm |
You may also be interested in...
K 42 47 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 42mm bore - Premium Range
CODE: K 42 47 17
£13.90 ex VAT
NKX 20 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: NKX 20 Z
£70.07 ex VAT





