HK 5020, DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING WITH A 50MM BORE - BUDGET RANGE
Opened End Drawn Cup Needle Roller Bearing from our Budget range. 50mm ID, 58mm OD, 20mm width.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£15.10 (£18.12 inc VAT)
- 5 - 9£14.35 (£17.22 inc VAT)
- 10 +£13.60 (£16.32 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HK 5020, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Budget Range | |
| Reference | HK 5020 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 50mm |
| Outside Diameter | 58mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.07 |
Schematic for HK 5020, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Budget Range | |
| B | 20mm |
| d | 50mm |
| D | 58mm |
You may also be interested in...
IR 40 45 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Premium Range
CODE: IR 40 45 20.5
£15.91 ex VAT
IR 17 21 16, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Premium Range
CODE: IR 17 21 16
£11.43 ex VAT
NA 2200 2RS X, Yoke Type Support Roller with a 10mm bore - Premium Range
CODE: NA 2200 2RS X
£51.64 ex VAT




