HPL 205 16 S/S N6A GRN, GREEN THERMOPLASTIC HANGER HOUSING UNIT WITH A 1 INCH BORE - SELECT RANGE
Imperial Green Thermoplastic Hanger Housing Unit with Flat Back Stainless Steel Insert filled with food grade grease from our Select range.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£86.96 (£104.35 inc VAT)
- 5 - 9£82.60 (£99.12 inc VAT)
- 10 +£78.28 (£93.94 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for HPL 205 16 S/S N6A GRN, Green Thermoplastic Hanger Housing Unit with a 1 inch bore - Select Range | |
| Reference | HPL 205 16 S/S N6A GRN |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 1" |
| Weight (KG) | 0.33 |
Schematic for HPL 205 16 S/S N6A GRN, Green Thermoplastic Hanger Housing Unit with a 1 inch bore - Select Range | |
| a | 99mm |
| Bi | 34mm |
| c | 27.5mm |
| h | 63.5mm |
| KG | 0.33 |
| m | 74mm |
| n | 14.3mm |
| t | 36mm |
| w | 47mm |
You may also be interested in...
PPL 208 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Pillow Block Housing Unit with a 40 bore - Select Range
CODE: PPL 208 S/S N 6 GRN
£110.51 ex VAT
NFL 208 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Oval Flange Housing Unit with a 40mm bore - Budget Range
CODE: NFL 208 S/S N 6 GRN
£93.38 ex VAT
NFL 204 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Oval Flange Housing Unit with a 20 bore - Select Range
CODE: NFL 204 S/S N 6 GRN
£49.89 ex VAT
FPL 205 S/S N 6 GRN, Green Thermoplastic Square Flange Housing Unit with a 25 bore - Select Range
CODE: FPL 205 S/S N 6 GRN
£56.07 ex VAT



