IR 10 14 20, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 10MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 10mm ID, 14mm OD, 20mm Width.
Also known as LRT 10 14 20
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.42 (£10.10 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 10 14 20, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 10 14 20 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 10mm |
| Outside Diameter | 14mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.012 |
Schematic for IR 10 14 20, Needle Roller Inner Ring with a 10mm bore - Premium Range | |
| B | 20mm |
| d | 10mm |
| F | 14mm |
You may also be interested in...
LR 30 35 16.5, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Budget Range
CODE: LR 30 35 16.5
£8.07 ex VAT
RNAO 30 42 32, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 30mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 30 42 32
£98.14 ex VAT





