IR 110 120 30, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 110MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 110mm ID, 120mm OD, 30mm Width.
Also known as LRT 110 120 30
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£106.66 (£127.99 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 110 120 30, Needle Roller Inner Ring with a 110mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 110 120 30 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 110mm |
| Outside Diameter | 120mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.409 |
Schematic for IR 110 120 30, Needle Roller Inner Ring with a 110mm bore - Premium Range | |
| B | 30mm |
| d | 110mm |
| F | 120mm |
You may also be interested in...
RNAO 40 55 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 40mm bore - Budget Range
CODE: RNAO 40 55 20
£31.38 ex VAT
NATR 40 PPX, Yoke Type Support Roller with a 40mm bore - Budget Range
CODE: NATR 40 PPX
£105.35 ex VAT
K 12 15 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Budget Range
CODE: K 12 15 10
£3.47 ex VAT




