IR 12 16 20, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 12MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 12mm ID, 16mm OD, 20mm Width.
Also known as LRT 12 16 20
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.42 (£10.10 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 12 16 20, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 12 16 20 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 12mm |
| Outside Diameter | 16mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.014 |
Schematic for IR 12 16 20, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Premium Range | |
| B | 20mm |
| d | 12mm |
| F | 16mm |
You may also be interested in...
IR 29 32 13, Needle Roller Inner Ring with a 29mm bore - Premium Range
CODE: IR 29 32 13
£12.76 ex VAT
IR 45 50 25.5, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Premium Range
CODE: IR 45 50 25.5
£19.48 ex VAT
K 28 35 16, Needle Roller and Cage Assembly with a 28mm bore - Premium Range
CODE: K 28 35 16
£15.05 ex VAT
IR 65 72 25, Needle Roller Inner Ring with a 65mm bore - Premium Range
CODE: IR 65 72 25
£36.12 ex VAT



