IR 14 17 17, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 14MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 14mm ID, 17mm OD, 17mm Width.
Also known as LRT 14 17 17
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£9.12 (£10.94 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 14 17 17, Needle Roller Inner Ring with a 14mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 14 17 17 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 14mm |
| Outside Diameter | 17mm |
| Width | 17mm |
| Weight (KG) | 0.01 |
Schematic for IR 14 17 17, Needle Roller Inner Ring with a 14mm bore - Premium Range | |
| B | 17mm |
| d | 14mm |
| F | 17mm |
You may also be interested in...
NKX 15 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Budget Range
CODE: NKX 15 Z
£33.55 ex VAT
K 25 29 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 25mm bore - Budget Range
CODE: K 25 29 17
£6.16 ex VAT
IR 25 30 16, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range
CODE: IR 25 30 16
£11.87 ex VAT




