IR 140 160 50, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 140MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 140mm ID, 160mm OD, 50mm Width.
Also known as LRT 140 160 50
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£205.21 (£246.25 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 140 160 50, Needle Roller Inner Ring with a 140mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 140 160 50 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 140mm |
| Outside Diameter | 160mm |
| Width | 50mm |
| Weight (KG) | 1.8 |
Schematic for IR 140 160 50, Needle Roller Inner Ring with a 140mm bore - Premium Range | |
| B | 50mm |
| d | 140mm |
| F | 160mm |
You may also be interested in...
HK 6020, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 60mm bore - Premium Range
CODE: HK 6020
£34.34 ex VAT
IR 17 20 16.5, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Budget Range
CODE: IR 17 20 16.5
£5.93 ex VAT





