IR 15 20 12, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 15MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 15mm ID, 20mm OD, 12mm Width.
Also known as LRT 15 20 12
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£6.74 (£8.09 inc VAT)
- 5 - 9£6.41 (£7.69 inc VAT)
- 10 +£6.07 (£7.28 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 15 20 12, Needle Roller Inner Ring with a 15mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 15 20 12 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 20mm |
| Width | 12mm |
| Weight (KG) | 0.0122 |
Schematic for IR 15 20 12, Needle Roller Inner Ring with a 15mm bore - Budget Range | |
| B | 12mm |
| d | 15mm |
| F | 20mm |
You may also be interested in...
NATV 25 PP, Yoke Type Support Roller with a 25mm bore - Premium Range
CODE: NATV 25 PP
£72.45 ex VAT
IR 55 63 25, Needle Roller Inner Ring with a 55mm bore - Premium Range
CODE: IR 55 63 25
£25.20 ex VAT





