IR 15 20 13, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 15MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 15mm ID, 20mm OD, 13mm Width.
Also known as LRT 15 20 13
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£9.12 (£10.94 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 15 20 13, Needle Roller Inner Ring with a 15mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 15 20 13 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 20mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.014 |
Schematic for IR 15 20 13, Needle Roller Inner Ring with a 15mm bore - Premium Range | |
| B | 13mm |
| d | 15mm |
| F | 20mm |
You may also be interested in...
IR 12 15 16, Needle Roller Inner Ring with a 12mm bore - Premium Range
CODE: IR 12 15 16
£7.96 ex VAT
HK 3512, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 35mm bore - Premium Range
CODE: HK 3512
£13.06 ex VAT





