IR 17 22 13, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 17MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 17mm ID, 22mm OD, 13mm Width.
Also known as LRT 17 22 13
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£6.58 (£7.90 inc VAT)
- 5 - 9£6.25 (£7.50 inc VAT)
- 10 +£5.92 (£7.10 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 17 22 13, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 17 22 13 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 17mm |
| Outside Diameter | 22mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.015 |
Schematic for IR 17 22 13, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Budget Range | |
| B | 13mm |
| d | 17mm |
| F | 22mm |
You may also be interested in...
K 50 55 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 50mm bore - Budget Range
CODE: K 50 55 20
£11.01 ex VAT
RNA 22/6 2RS, Yoke Type Support Roller with a 10mm bore - Premium Range
CODE: RNA 22/6 2RS
£19.37 ex VAT
IR 90 105 35, Needle Roller Inner Ring with a 90mm bore - Budget Range
CODE: IR 90 105 35
£57.19 ex VAT
NUTR 50110 X, Yoke Type Support Roller with a 50mm bore - Budget Range
CODE: NUTR 50110 X
£161.67 ex VAT



