IR 17 22 16, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 17MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 17mm ID, 22mm OD, 16mm Width.
Also known as LRT 17 22 16
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£10.90 (£13.08 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 17 22 16, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 17 22 16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 17mm |
| Outside Diameter | 22mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.019 |
Schematic for IR 17 22 16, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 17mm |
| F | 22mm |
You may also be interested in...
K 10 13 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 10mm bore - Budget Range
CODE: K 10 13 10
£3.08 ex VAT
RNAO 40 50 17, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 40mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 40 50 17
£32.10 ex VAT
K 55 63 32, Needle Roller and Cage Assembly with a 55mm bore - Budget Range
CODE: K 55 63 32
£25.59 ex VAT




