IR 17 22 23, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 17MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 17mm ID, 22mm OD, 23mm Width.
Also known as LRT 17 22 23
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£9.07 (£10.88 inc VAT)
- 5 - 9£8.61 (£10.33 inc VAT)
- 10 +£8.16 (£9.79 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 17 22 23, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 17 22 23 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 17mm |
| Outside Diameter | 22mm |
| Width | 23mm |
| Weight (KG) | 0.0271 |
Schematic for IR 17 22 23, Needle Roller Inner Ring with a 17mm bore - Budget Range | |
| B | 23mm |
| d | 17mm |
| F | 22mm |
You may also be interested in...
K 17 21 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 17mm bore - Premium Range
CODE: K 17 21 17
£10.40 ex VAT
K 20 26 12, Needle Roller and Cage Assembly with a 20mm bore - Premium Range
CODE: K 20 26 12
£12.08 ex VAT
IR 8 12 10.5, Needle Roller Inner Ring with a 8mm bore - Budget Range
CODE: IR 8 12 10.5
£5.15 ex VAT
LR 25 30 38.5, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Budget Range
CODE: LR 25 30 38.5
£12.64 ex VAT



