IR 20 25 26.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 20MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 20mm ID, 25mm OD, 26.5mm Width.
Also known as LRT 20 25 26.5
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£13.21 (£15.85 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 20 25 26.5, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 20 25 26.5 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 25mm |
| Width | 26.5mm |
| Weight (KG) | 0.036 |
Schematic for IR 20 25 26.5, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Premium Range | |
| B | 26.5mm |
| d | 20mm |
| F | 25mm |
You may also be interested in...
NKX 40 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Budget Range
CODE: NKX 40 Z
£76.34 ex VAT
IR 70 80 54, Needle Roller Inner Ring with a 70mm bore - Budget Range
CODE: IR 70 80 54
£55.93 ex VAT
K 18 25 22, Needle Roller and Cage Assembly with a 18mm bore - Premium Range
CODE: K 18 25 22
£13.37 ex VAT




