IR 20 25 30, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 20MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 20mm ID, 25mm OD, 30mm Width.
Also known as LRT 20 25 30
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£16.94 (£20.33 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 20 25 30, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 20 25 30 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 25mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.041 |
Schematic for IR 20 25 30, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Premium Range | |
| B | 30mm |
| d | 20mm |
| F | 25mm |
You may also be interested in...
K 25 33 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 25mm bore - Premium Range
CODE: K 25 33 20
£16.31 ex VAT
HK 2218 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 22mm bore - Premium Range
CODE: HK 2218 RS
£13.97 ex VAT
HK 0812 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 8mm bore - Budget Range
CODE: HK 0812 2RS
£6.51 ex VAT




