IR 22 28 20, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 22MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 22mm ID, 28mm OD, 20mm Width.
Also known as LRT 22 28 20
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£13.30 (£15.96 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 22 28 20, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 22 28 20 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 22mm |
| Outside Diameter | 28mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.035 |
Schematic for IR 22 28 20, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range | |
| B | 20mm |
| d | 22mm |
| F | 28mm |
You may also be interested in...
IR 42 47 30, Needle Roller Inner Ring with a 42mm bore - Budget Range
CODE: IR 42 47 30
£15.56 ex VAT
NAO 6 17 10, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 6mm bore - Premium Range
CODE: NAO 6 17 10
£24.69 ex VAT
NKX 30 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 30mm bore - Premium Range
CODE: NKX 30 Z
£101.66 ex VAT
IR 55 63 45, Needle Roller Inner Ring with a 55mm bore - Premium Range
CODE: IR 55 63 45
£43.02 ex VAT



