IR 22 28 30, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 22MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 22mm ID, 28mm OD, 30mm Width.
Also known as LRT 22 28 30
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£17.20 (£20.64 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 22 28 30, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 22 28 30 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 22mm |
| Outside Diameter | 28mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.054 |
Schematic for IR 22 28 30, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range | |
| B | 30mm |
| d | 22mm |
| F | 28mm |
You may also be interested in...
K 15 19 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 15mm bore - Budget Range
CODE: K 15 19 10
£3.96 ex VAT
RNAO 25 35 26, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 25mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 25 35 26
£39.22 ex VAT
HK 5022 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Premium Range
CODE: HK 5022 RS
£30.63 ex VAT




