IR 25 29 30, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 25MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 25mm ID, 29mm OD, 30mm Width.
Also known as LRT 25 29 30
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£17.20 (£20.64 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 25 29 30, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 25 29 30 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 29mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.039 |
Schematic for IR 25 29 30, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range | |
| B | 30mm |
| d | 25mm |
| F | 29mm |
You may also be interested in...
NAO 30 47 16, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 30mm bore - Premium Range
CODE: NAO 30 47 16
£60.55 ex VAT
K 38 46 32, Needle Roller and Cage Assembly with a 38mm bore - Premium Range
CODE: K 38 46 32
£27.86 ex VAT





