IR 25 30 16, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 25MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 25mm ID, 30mm OD, 16mm Width.
Also known as LRT 25 30 16
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£11.87 (£14.24 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 25 30 16, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 25 30 16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 30mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.026 |
Schematic for IR 25 30 16, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 25mm |
| F | 30mm |
You may also be interested in...
IR 95 105 36, Needle Roller Inner Ring with a 95mm bore - Budget Range
CODE: IR 95 105 36
£68.41 ex VAT
RNAO 16 24 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 16mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 16 24 20
£34.67 ex VAT
IR 25 29 20, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Budget Range
CODE: IR 25 29 20
£7.67 ex VAT




