IR 25 30 20.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 25MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 25mm ID, 30mm OD, 20.5mm Width.
Also known as LRT 25 30 20.5
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£11.18 (£13.42 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 25 30 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 25 30 20.5 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 30mm |
| Width | 20.5mm |
| Weight (KG) | 0.034 |
Schematic for IR 25 30 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 25mm bore - Premium Range | |
| B | 20.5mm |
| d | 25mm |
| F | 30mm |
You may also be interested in...
NKX 25 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: NKX 25 Z
£79.54 ex VAT
HK 2816, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 28mm bore - Premium Range
CODE: HK 2816
£11.25 ex VAT
K 32 38 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 32mm bore - Premium Range
CODE: K 32 38 20
£16.12 ex VAT




