IR 28 32 30, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 28MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 28mm ID, 32mm OD, 30mm Width.
Also known as LRT 28 32 30
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£12.86 (£15.43 inc VAT)
- 5 - 9£12.22 (£14.66 inc VAT)
- 10 +£11.59 (£13.91 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 28 32 30, Needle Roller Inner Ring with a 28mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 28 32 30 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 28mm |
| Outside Diameter | 32mm |
| Width | 30mm |
| Weight (KG) | 0.044 |
Schematic for IR 28 32 30, Needle Roller Inner Ring with a 28mm bore - Budget Range | |
| B | 30mm |
| d | 28mm |
| F | 32mm |
You may also be interested in...
K 7 10 10, Needle Roller and Cage Assembly with a 7mm bore - Budget Range
CODE: K 7 10 10
£3.12 ex VAT
IR 30 37 18, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Budget Range
CODE: IR 30 37 18
£11.38 ex VAT
NKX 40 Z, Combined Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Budget Range
CODE: NKX 40 Z
£76.34 ex VAT




