IR 30 35 16, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 30MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 30mm ID, 35mm OD, 16mm Width.
Also known as LRT 30 35 16
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£11.76 (£14.11 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 30 35 16, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 30 35 16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.034 |
Schematic for IR 30 35 16, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 30mm |
| F | 35mm |
You may also be interested in...
IR 35 42 20, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Premium Range
CODE: IR 35 42 20
£15.84 ex VAT
NKIB 5908, Combined Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range
CODE: NKIB 5908
£122.26 ex VAT
RNAO 60 78 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 60mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 60 78 20
£91.42 ex VAT




