IR 30 35 20, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 30MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 30mm ID, 35mm OD, 20mm Width.
Also known as LRT 30 35 20
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£12.57 (£15.08 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 30 35 20, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 30 35 20 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.04 |
Schematic for IR 30 35 20, Needle Roller Inner Ring with a 30mm bore - Premium Range | |
| B | 20mm |
| d | 30mm |
| F | 35mm |
You may also be interested in...
BK 2018 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: BK 2018 RS
£15.14 ex VAT
NATR 20 PPX, Yoke Type Support Roller with a 20mm bore - Budget Range
CODE: NATR 20 PPX
£48.48 ex VAT
RNAO 50 62 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 50mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 50 62 20
£73.34 ex VAT




