IR 35 43 22, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 35MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 35mm ID, 43mm OD, 22mm Width.
Also known as LRT 35 43 22
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£20.88 (£25.06 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 35 43 22, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 35 43 22 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 43mm |
| Width | 22mm |
| Weight (KG) | 0.082 |
Schematic for IR 35 43 22, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Premium Range | |
| B | 22mm |
| d | 35mm |
| F | 43mm |
You may also be interested in...
RNAO 20 32 12, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 20mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 20 32 12
£37.70 ex VAT
RNAO 10 17 10, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 10mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 10 17 10
£13.88 ex VAT
NA 2206 2RS, Yoke Type Support Roller with a 30mm bore - Premium Range
CODE: NA 2206 2RS
£76.16 ex VAT




