IR 40 50 22, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 40MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 40mm ID, 50mm OD, 22mm Width.
Also known as LRT 40 50 22
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£16.03 (£19.24 inc VAT)
- 5 - 9£15.23 (£18.28 inc VAT)
- 10 +£14.42 (£17.30 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 40 50 22, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 40 50 22 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 50mm |
| Width | 22mm |
| Weight (KG) | 0.118 |
Schematic for IR 40 50 22, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Budget Range | |
| B | 22mm |
| d | 40mm |
| F | 50mm |
You may also be interested in...
HK 5025, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Budget Range
CODE: HK 5025
£16.54 ex VAT
AXW 17 Axial Needle Roller and Cage Assembly with a 17mm bore - Premium Range
CODE: AXW 17
£9.10 ex VAT
IR 20 25 17, Needle Roller Inner Ring with a 20mm bore - Budget Range
CODE: IR 20 25 17
£6.86 ex VAT




