IR 45 52 22, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 45MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 45mm ID, 52mm OD, 22mm Width.
Also known as LRT 45 52 22
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£19.88 (£23.86 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 45 52 22, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 45 52 22 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Width | 22mm |
| Weight (KG) | 0.089 |
Schematic for IR 45 52 22, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Premium Range | |
| B | 22mm |
| d | 45mm |
| F | 52mm |
You may also be interested in...
NKIB 5901, Combined Needle Roller Bearing with a 12mm bore - Budget Range
CODE: NKIB 5901
£29.44 ex VAT
K 18 22 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 18mm bore - Premium Range
CODE: K 18 22 13
£9.00 ex VAT
NATV 10 PP, Yoke Type Support Roller with a 10mm bore - Premium Range
CODE: NATV 10 PP
£45.36 ex VAT




