IR 45 55 20, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 45MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 45mm ID, 55mm OD, 20mm Width.
Also known as LRT 45 55 20
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£20.06 (£24.07 inc VAT)
- 5 - 9£19.06 (£22.87 inc VAT)
- 10 +£18.04 (£21.65 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 45 55 20, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 45 55 20 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 55mm |
| Width | 20mm |
| Weight (KG) | 0.117 |
Schematic for IR 45 55 20, Needle Roller Inner Ring with a 45mm bore - Budget Range | |
| B | 20mm |
| d | 45mm |
| F | 55mm |
You may also be interested in...
HK 1816 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 18mm bore - Premium Range
CODE: HK 1816 2RS
£13.27 ex VAT
NKIB 5913X, Combined Needle Roller Bearing with a 65mm bore - Premium Range
CODE: NKIB 5913X
£310.84 ex VAT
NA 2203 2RS, Yoke Type Support Roller with a 17mm bore - Budget Range
CODE: NA 2203 2RS
£41.23 ex VAT




