IR 55 63 25, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 55MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 55mm ID, 63mm OD, 25mm Width.
Also known as LRT 55 63 25
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£25.20 (£30.24 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 55 63 25, Needle Roller Inner Ring with a 55mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 55 63 25 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 55mm |
| Outside Diameter | 63mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.141 |
Schematic for IR 55 63 25, Needle Roller Inner Ring with a 55mm bore - Premium Range | |
| B | 25mm |
| d | 55mm |
| F | 63mm |
You may also be interested in...
IR 40 45 17, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Premium Range
CODE: IR 40 45 17
£15.19 ex VAT
K 45 50 17, Needle Roller and Cage Assembly with a 45mm bore - Premium Range
CODE: K 45 50 17
£14.74 ex VAT
K 20 28 25, Needle Roller and Cage Assembly with a 20mm bore - Premium Range
CODE: K 20 28 25
£16.38 ex VAT




