IR 65 73 25, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 65MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 65mm ID, 73mm OD, 25mm Width.
Also known as LRT 65 73 25
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£36.73 (£44.08 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 65 73 25, Needle Roller Inner Ring with a 65mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 65 73 25 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 65mm |
| Outside Diameter | 73mm |
| Width | 25mm |
| Weight (KG) | 0.164 |
Schematic for IR 65 73 25, Needle Roller Inner Ring with a 65mm bore - Premium Range | |
| B | 25mm |
| d | 65mm |
| F | 73mm |
You may also be interested in...
NKXR 50, Combined Needle Roller Bearing with a 50mm bore - Premium Range
CODE: NKXR 50
£225.00 ex VAT
IR 35 40 30, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Premium Range
CODE: IR 35 40 30
£20.88 ex VAT
K 16 22 16, Needle Roller and Cage Assembly with a 16mm bore - Premium Range
CODE: K 16 22 16
£11.66 ex VAT




