IR 8 12 10, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 8MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 8mm ID, 12mm OD, 10mm Width.
Also known as LRT 8 12 10
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.44 (£10.13 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 8 12 10, Needle Roller Inner Ring with a 8mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 8 12 10 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 12mm |
| Width | 10mm |
| Weight (KG) | 0.005 |
Schematic for IR 8 12 10, Needle Roller Inner Ring with a 8mm bore - Premium Range | |
| B | 10mm |
| d | 8mm |
| F | 12mm |
You may also be interested in...
IR 95 105 26, Needle Roller Inner Ring with a 95mm bore - Premium Range
CODE: IR 95 105 26
£78.63 ex VAT
NA 2207 2RS X, Yoke Type Support Roller with a 35mm bore - Premium Range
CODE: NA 2207 2RS X
£120.75 ex VAT





