IR 8 12 10.5, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 8MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 8mm ID, 12mm OD, 10.5mm Width.
Also known as LRT 8 12 10.5
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£5.15 (£6.18 inc VAT)
- 5 - 9£4.88 (£5.86 inc VAT)
- 10 +£4.64 (£5.57 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 8 12 10.5, Needle Roller Inner Ring with a 8mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 8 12 10.5 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 12mm |
| Width | 10.5mm |
| Weight (KG) | 0.005 |
Schematic for IR 8 12 10.5, Needle Roller Inner Ring with a 8mm bore - Budget Range | |
| B | 10.5mm |
| d | 8mm |
| F | 12mm |
You may also be interested in...
NKXR 40, Combined Needle Roller Bearing with a 40mm bore - Premium Range
CODE: NKXR 40
£168.75 ex VAT
IR 40 45 20.5, Needle Roller Inner Ring with a 40mm bore - Premium Range
CODE: IR 40 45 20.5
£15.91 ex VAT





