IR 80 90 54, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 80MM BORE - BUDGET RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Budget Range. 80mm ID, 90mm OD, 54mm Width.
Also known as LRT 80 90 54
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£62.21 (£74.65 inc VAT)
- 5 - 9£59.10 (£70.92 inc VAT)
- 10 +£56.00 (£67.20 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 80 90 54, Needle Roller Inner Ring with a 80mm bore - Budget Range | |
| Reference | IR 80 90 54 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Width | 54mm |
| Weight (KG) | 0.55 |
Schematic for IR 80 90 54, Needle Roller Inner Ring with a 80mm bore - Budget Range | |
| B | 54mm |
| d | 80mm |
| F | 90mm |
You may also be interested in...
IR 22 28 17, Needle Roller Inner Ring with a 22mm bore - Premium Range
CODE: IR 22 28 17
£10.64 ex VAT
HK 2016 2RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 20mm bore - Premium Range
CODE: HK 2016 2RS
£13.76 ex VAT





