IR 85 95 26, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 85MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 85mm ID, 95mm OD, 26mm Width.
Also known as LRT 85 95 26
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£59.94 (£71.93 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 85 95 26, Needle Roller Inner Ring with a 85mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 85 95 26 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 85mm |
| Outside Diameter | 95mm |
| Width | 26mm |
| Weight (KG) | 0.277 |
Schematic for IR 85 95 26, Needle Roller Inner Ring with a 85mm bore - Premium Range | |
| B | 26mm |
| d | 85mm |
| F | 95mm |
You may also be interested in...
IR 42 47 30, Needle Roller Inner Ring with a 42mm bore - Premium Range
CODE: IR 42 47 30
£22.70 ex VAT
RNA 2200 2RS, Yoke Type Support Roller with a 14mm bore - Premium Range
CODE: RNA 2200 2RS
£38.22 ex VAT
IR 90 105 35, Needle Roller Inner Ring with a 90mm bore - Premium Range
CODE: IR 90 105 35
£83.41 ex VAT




