IR 9 12 16, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 9MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 9mm ID, 12mm OD, 16mm Width.
Also known as LRT 9 12 16
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£7.96 (£9.55 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 9 12 16, Needle Roller Inner Ring with a 9mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 9 12 16 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 9mm |
| Outside Diameter | 12mm |
| Width | 16mm |
| Weight (KG) | 0.006 |
Schematic for IR 9 12 16, Needle Roller Inner Ring with a 9mm bore - Premium Range | |
| B | 16mm |
| d | 9mm |
| F | 12mm |
You may also be interested in...
K 70 76 20, Needle Roller and Cage Assembly with a 70mm bore - Premium Range
CODE: K 70 76 20
£36.58 ex VAT
BK 2526, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: BK 2526
£14.58 ex VAT





