IR 90 100 26, NEEDLE ROLLER INNER RING WITH A 90MM BORE - PREMIUM RANGE
Hardened and Precision Machined Inner Ring for various Needle Roller Assemblies from our Premium Range. 90mm ID, 100mm OD, 26mm Width.
Also known as LRT 90 100 26
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£72.63 (£87.16 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for IR 90 100 26, Needle Roller Inner Ring with a 90mm bore - Premium Range | |
| Reference | IR 90 100 26 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 90mm |
| Outside Diameter | 100mm |
| Width | 26mm |
| Weight (KG) | 0.294 |
Schematic for IR 90 100 26, Needle Roller Inner Ring with a 90mm bore - Premium Range | |
| B | 26mm |
| d | 90mm |
| F | 100mm |
You may also be interested in...
HK 2518 RS, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 25mm bore - Premium Range
CODE: HK 2518 RS
£14.58 ex VAT
RNAO 50 62 20, Needle Roller Bearing with Machined Rings and a 50mm bore - Premium Range
CODE: RNAO 50 62 20
£73.34 ex VAT





