K 12 15 13, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 12MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 12mm ID, 15mm OD, 13mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£6.28 (£7.54 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 12 15 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 12 15 13 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 12mm |
| Outside Diameter | 15mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.0023 |
Schematic for K 12 15 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Premium Range | |
| C | 13mm |
| D | 15mm |
| F | 12mm |
You may also be interested in...
HK 6012, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 60mm bore - Premium Range
CODE: HK 6012
£23.59 ex VAT
IR 35 40 20, Needle Roller Inner Ring with a 35mm bore - Premium Range
CODE: IR 35 40 20
£14.33 ex VAT
K 10 14 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 10mm bore - Premium Range
CODE: K 10 14 13
£5.93 ex VAT
NKIA 5914, Combined Needle Roller Bearing with a 70mm bore - Budget Range
CODE: NKIA 5914
£172.41 ex VAT



