K 12 17 13, NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLY WITH A 12MM BORE - PREMIUM RANGE
Single Row K-Series Radial Needle Roller Assembly of a cage and needle rollers from our Premium Range. 12mm ID, 17mm OD, 13mm Width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£8.05 (£9.66 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for K 12 17 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Premium Range | |
| Reference | K 12 17 13 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 12mm |
| Outside Diameter | 17mm |
| Width | 13mm |
| Weight (KG) | 0.0049 |
Schematic for K 12 17 13, Needle Roller and Cage Assembly with a 12mm bore - Premium Range | |
| C | 13mm |
| D | 17mm |
| F | 12mm |
You may also be interested in...
HK 1512 OH, Drawn Cup Needle Roller Bearing with a 15mm bore - Budget Range
CODE: HK 1512 OH
£6.28 ex VAT
K 28 35 18, Needle Roller and Cage Assembly with a 28mm bore - Budget Range
CODE: K 28 35 18
£9.50 ex VAT





